وبلاگ
  • 07 دی 1400
  • 0 نظر
  • 575 بازدید

نکاتی که در هنگام خرید اسپیکر گیمینگ باید بدانید

آیا تصویر فوق واقعی روی صفحه نمایش شما با صدای صاف بلندگوهای شما مطابقت دارد؟ اغلب اوقات، جلوه های بصری بازی بر صدا اولویت دارند. با این حال، همان قوانینی که برای موسیقی وجود دارد در مورد بازی نیز اعمال می‌شود: هر چه بلندگو بهتر باشد، صدای واقعی‌تر و تجربه لذت‌بخش‌تر است. در زیر گزینه های اساسی در مورد بلندگوهای بازی از جمله اتصالات مورد نیاز و فرمت های صوتی را که باید به دنبال آن باشید توضیح می دهد.

بهترین تنظیم بلندگو برای بازی چیست؟

اسپیکرهای کوچک در سمت چپ و راست مانیتور می توانند صدای استریو خوبی ارائه دهند. با این حال، فقدان یک ساب ووفر اختصاصی برای سطح پایین به این معنی است که جلوه های باس به طور کامل بازتولید نمی شوند. استفاده از تنها دو بلندگوی کوچکتر نیز می تواند منجر به اعوجاج در صدای بسیار بالا شود. این چیدمان برای لذت بردن از ویدیوهای یوتیوب، نمایش هایی با دیالوگ و موسیقی بسیار مناسب است. آن‌ها نمی‌توانند با موسیقی متن‌هایی که به دقت ساخته شده‌اند، از بازی‌های امروزی بیشترین بهره را ببرند، اما راهی آسان و ارزان برای لذت بردن از دیالوگ‌ها و موسیقی واضح در استریو هستند.

ساب ووفرها به گونه ای طراحی شده اند که محدوده فرکانسی بین 20 تا 200 هرتز را پوشش دهند. این مفید است زیرا متوسط قفسه کتاب یا بلندگوی مانیتور کمتر از 150 هرتز نمی رود. بنابراین وقتی صحبت از تجربه افکت هایی مانند شلیک اسلحه و انفجار با شدت احساس می شود، ساب ووفرها ضروری هستند.

استفاده از دو اسپیکر استریو جلو، یک بلندگوی مرکزی، دو بلندگوی فراگیر در پشت به‌علاوه یک ساب ووفر مجزا، واقعی‌ترین تجربه صدا را برای لذت بردن از فیلم‌ها ارائه می‌کند. این در مورد بازی نیز صادق است. مزیت عملی اسپیکرهای فراگیر با بازی این است که به بازیکن اجازه می‌دهد حریفان و خطرات احتمالی را با صدا و همچنین با دید بومی‌سازی کند. بسیاری از بازی‌های رایانه شخصی مانند Assassins Creed موسیقی متن‌های فراگیر قابل‌توجهی ارائه می‌کنند. هر دو کنسول بازی اصلی موجود در بازار امروز، ایکس باکس وان و پلی استیشن 4، از فرمت صدای فراگیر Dolby پشتیبانی می کنند و اتصالات لازم را برای سیستم های 5.1 ارائه می دهند.

نکاتی برای اتصال بلندگوهای بازی

محبوب ترین اتصال صوتی برای رایانه ها و کنسول های بازی هنوز جک 3.5 میلی متری است. هر دو اسپیکر 2.0 و سیستم 2.1 با ساب ووفر فعال و همچنین هدفون را می توان به راحتی به این روش متصل کرد. با این حال، اتصال صوتی 3.5 میلی متری برای سیستم های صدای فراگیر کافی نیست. به این دلیل که اتصال 3.5 میلی متری RCA برای صدای آنالوگ طراحی شده است. آهنگ های چند کاناله نیاز به اتصال دیجیتال دارند.

سیستم‌های فراگیر غیرفعال که از تقویت‌کننده یا گیرنده استفاده می‌کنند، معمولاً از طریق کابل TOSLINK یا HDMI به سایر دستگاه‌های منبع متصل می‌شوند. هر دو ایکس باکس وان و پلی استیشن 4 به اتصالات HDMI برای این منظور مجهز شده اند. علاوه بر این، بسیاری از سیستم های طراحی شده برای بازی های کامپیوتری شامل اتصال USB هستند. برخی حتی کارت‌های صدای خارجی را از طریق درگاه USB ارائه می‌کنند که برای همه به جز گران‌ترین رایانه‌های بازی با کارت‌های صدای داخلی سطح بالا، گزینه‌ای عالی است.

اهمیت کارت صدا برای بازی های کامپیوتری

بسیاری از مردم از میزان ضعیف و گل آلود بودن صدای بلندگوهای رده بالای خود با رایانه خود ناامید هستند. دلیل این امر معمولاً نه بلندگوها، بلکه کارت صدای داخلی است. کارت صدا در درجه اول به عنوان یک DAC یا مبدل دیجیتال به آنالوگ عمل می کند. داده های صوتی دیجیتال را به یک سیگنال آنالوگ پردازش می کند. اگر از اسپیکر گیمیمگ با کیفیت با رایانه خود استفاده می کنید اما صدای خوبی را تجربه نمی کنید، مشکل به احتمال زیاد کارت صدای داخلی است. بنابراین ارتقای کارت صدا ساده ترین راه حل است.

یک کارت صدای جدید را می توان به صورت داخلی (معمولاً از طریق PCI Express) یا خارجی نصب کرد. کارت های صدای خارجی معمولاً از طریق پورت USB یا Firewire متصل می شوند. مدل های کارت صدا در اتصالات ارائه شده و فرمت های صوتی که پشتیبانی می کنند متفاوت هستند. برای اطمینان از بهترین صدای فراگیر، بسیاری از سیستم‌های بلندگوی فراگیر که برای بازی طراحی شده‌اند، از طریق کارت‌های صدای USB مجهز به فرمت‌های صدای فراگیر متصل می‌شوند.

نکته در مورد میکس صدای فراگیر: حتی اگر موسیقی متن بازی برای پخش 5.1 میکس نشده باشد، می توان بازی هایی با صدای فراگیر اجرا کرد. فرمت های میکس صدای فراگیر مانند Dolby Digital یا DTS-Connect می توانند سیگنال های استریو را به صدای فراگیر بازی چند کاناله تبدیل کنند. ایکس باکس و پلی استیشن هر دو از upmixer Dolby Digital 5.1 پشتیبانی می کنند. اگر می‌خواهید همین گزینه را برای بازی‌های رایانه شخصی انجام دهید، فقط بررسی کنید که کارت صدای داخلی یا خارجی شما از یک میکسر صدای فراگیر پشتیبانی می‌کند.

نکات کلیدی که هنگام خرید اسپیکرهای گیمیگ باید در نظر بگیرید

• اکثر مردم از سیستم های بلندگوی 2.0 یا 2.1 برای بازی استفاده می کنند.
• محبوب ترین اتصال یک ورودی صوتی RCA 3.5 میلی متری است.
• بلندگوهای بازی صدای فراگیر را نمی توان از طریق کابل RCA وصل کرد.
• کارت های صوتی یکپارچه همیشه صدای خوبی تولید نمی کنند.
• اکثر کارت های صدای خارجی از طریق USB یا Firewire متصل می شوند.
• بلندگوهای صدای فراگیر خوب که برای بازی طراحی شده اند، عموماً شامل کارت های صدای USB هستند.
• میکس کننده های صدای فراگیر مانند Dolby Digital می توانند استریو را به سیگنال 5.1 تبدیل کنند.

 

جستجو کردن

دسته های برتر